Doların patronu sürpriz yaptı! Şimdi ne olacak?

Doların patronu Fed, erken faiz artışı işareti vererek sürpriz yaptı. Sürprizin ardından dolar/TL 8,50'den 8,65'e sıçradı. Murat Kubilay "Türkiye daha zorlanacağı bir döneme giriyor" derken, Atilla Yeşilada "Cin şişeden çıktı" ifadesini kullandı. Enver Erkan Fed'de şahin ağırlığının artığını belirtti.

Doların patronu sürpriz yaptı! Şimdi ne olacak?
Doların patronu sürpriz yaptı! Şimdi ne olacak? nehir
Bu içerik 479 kez okundu.

ABD’de tüketici enflasyonu mayısta yüzde 5 ile 13 yılın zirvesine yükselirken, ABD Merkez Bankası’ndan (Fed) dün sürpriz işaretler geldi.

Fed yetkilileri, salgın nedeniyle devreye alınan tahvil alımlarının ne zaman ve ne hızla sona erdirileceğine yönelik ilk istişarelerin başladığının sinyalini verirken, faiz artırımlarının önceki tahminlerden daha erken başlayacağını öngördü.

ABD’de aşılama ve ekonomik toparlanma mesafe kaydederken Fed yetkilileri, dün yayınlanan tahminlere göre ilk faiz artırım tarihini 2024’ten 2023’e çekti. 18 politika yapıcıdan 13’ü 2023’te faizlerde “artış”, 11’i 2023’te iki tane 25 baz puanlık faiz artışı öngördü.

2021 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 2,4’ten yüzde 3,4’e yükselten Fed, 2022 tahmini yüzde 2’den yüzde 2,1’e, 2023 tahmini ise yüzde 2,1’den yüzde 2,2’ye yükseltti.

KURDA SERT YÜKSELİŞ

Fed açıklamasının ardından ABD tahvil faizleri ve dolar endeksi güçlenirken, dolar/TL de 8,50’den 8,65’e sıçradı. Amerika ve Asya borsalarında düşüşler kaydedildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi