İşte büyümenin iki temel maliyeti

Bloomberg, Türkiye'nin G20'de Çin'in ardından en fazla büyüyen ülke olduğuna ancak büyümenin bir maliyeti olarak kur ve fiyat istikrarının bozulduğuna dikkat çekti.

İşte büyümenin iki temel maliyeti
İşte büyümenin iki temel maliyeti nehir
Bu içerik 366 kez okundu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye ekonomisinin 2021 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7, bir önceki çeyrek olan 2020'nin son çeyreğine göre yüzde 1,7 oranında büyüdüğünü açıkladı.

Bloomberg, büyüme oranının hemen öncesinde yayımladığı analizde, 2021 yılının ilk çeyreğinde G20 ülkeleri arasında Türkiye'nin Çin'in ardından en fazla büyüme oranına sahip ülke olmasının muhtemel olduğu ancak bu durumun bir maliyeti bulunduğu vurgulandı.

FİYAT VE KUR İSTİKRARI BOZULDU

Büyümenin vatandaşların zenginleşmesi anlamına gelmediğine dikkat çeken yazıda, hükümetin kredi musluklarını açmasıyla artan tüketimin büyümeyi yukarı çektiği ancak bunun maliyetinin fiyat ve kur istikrarının bozulması olduğu belirtildi.

Bloomberg anketinde, büyümenin yıllık bazda yüzde 6,3, çeyreklik bazda yüzde 1,3 olması bekleniyordu.
Tera Yatırım Baş Ekonomisti Enver Erkan, son yıllarda büyümeyi sürükleyenin hükümet harcamaları ve kredi kampanyalarıyla gelen tüketim artışı olduğunu ve bunun sürdürülebilir olmadığını belirtti.

Erkan, bu modelin maliyetinin TL'deki ve fiyatlardaki istikrarın bozulması olduğunu vurguladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi