Yaprak Salamura İncelikleri Nedir?

Yaprak Salamura İncelikleri Nedir?

Yaprak Salamura İncelikleri Nedir?
Yaprak Salamura İncelikleri Nedir? Ataturk Haber
Bu içerik 681 kez okundu.

 

 

Kendinizi gerçekten mutfakta bulan bir birey olarak görüyorsanız ve harikalar yaratma konusunda da becerikli olduğunuzu düşünüyorsanız, elbette daha önce yaprak sarması yaparken kışın bu yaprakların bugünlerde bu kadar nasıl da oluyor taze kalıyorlar diye düşünmüşsünüzdür. Bunun cevabı çok basit: salamura yaprak. Eski zamanlarda, buzdolaplarının olmadığı dönemlerde bahar aylarında toplanan üzüm yapraklarının bir süre sonra ekşimesi ve tadı değişmesi nedeniyle insanlar ne yazık ki yapraklardan lezzetli yemekler yapamıyorlardı.

 

Günümüz şartlarında ise artık çok daha hızlı ve pratik bir şekilde üzüm yaprakarını her mevsimde bulmak mümkün olmaya başladı. Son derece basit bir şekilde, özenle hazırlanan üzüm yapraklarının tuzlu salamura olmasıyla beraber bidonlara ve çeşitli paketlere konulmasıyla beraber aylarca saklamak, korumak mümkün hale geldi. Sizlerde istediğiniz şekilde yaprak salamurası incelikleriyle beraber özenle kış aylarına hazırlıklar yapabilirsiniz.

 

Harika lezzetleriyle beraber pirinç ve bulgur çeşitlerinden tutun da pilavlara kadar pek çok yemeği yapabileceğiniz, sofralarınızı donatacak olan bu asma yapraklarının neler olduğu, nelerden yapılabileceği konusunda da fikir sahibi olabilirsiniz. İncelikleriyle beraber yaprak salamura çeşitlerinde aradığınız en özel lezzetleri de bu sayede sizlerde evinizde yapabilirsiniz. Bazı incelikleri bilmek önemlidir.

 

Salamura yapraklardan faydalanarak siz de bir bidon yaprak yapmak ve kışa hazırlık yapmak istiyorsanız sizlere bazı tüyolar verelim istiyoruz. Yaprak salamurası nasıl yapılır ile ilgili özel püf noktalarından biri oran orantıyı iyi kurmaktır. Eğer 2 kilo yaprağınız varsa bunu bir kavanoz içerisinde harika denge kurarak tamamlayınız. Bunun içinde salamura yapraklarınızı 2 kiloya karşı 2 kilo su ile karşılamalısınız. Bir kavanoz içerisinde su doldurma boşaltma işlerinizi yapmanız çok daha pratik ve kolay olacaktır.

 

2 kilo yaprak için 2 kilo su kullanırken yanında tuz çeşidi olarak da kaya tuzunu tercih edebilirsiniz. Kaya tuzu ile birlikte çok daha etkili olarak salamura yaprağını yapabilmek mümkün olurken 2 kilo yaprak için yarım kilo tuz kullanmanızda yeterli oran olacaktır. Bu denge içerisinde yapacağınız kavanozlar içerisinde iç içe geçen su, tuz ve yapraklar, zaten doğal fermantasyon ile beraber harika bir denge oluşturur. Bu sayede siz de herhangi bir değişiklik yapmadan tuzlu su doldurma boşaltma ile lezzeti yakalamış olursunuz.

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kanyonda mahsur kalan 10 kişi kurtarıldı
Kanyonda mahsur kalan 10 kişi kurtarıldı
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler