TSK’dan bin 300 Libyalı askere eğitim

TSK’dan bin 300 Libyalı askere eğitim Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Libya ordusunun uluslararası standartlara ulaşmasına yönelik verdiği destek kapsamında bugüne kadar 18 farklı eğitim programında bin 300 civarında personelin eğitimini tamamladı. 

TSK’dan bin 300 Libyalı askere eğitim
TSK’dan bin 300 Libyalı askere eğitim
Bu içerik 521 kez okundu.

Türkiye ile Libya’nın Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan meşru hükümeti Libya Milli Mutabakat Hükümeti arasında 26 Aralık 2019’da imzalanan Güvenlik ve Askeri İş Birliği Mutabakat Muhtırası kapsamında TSK, Libya ordusunu eğitmeye devam ediyor.

Bunun yanı sıra Mehmetçik ülkede sağlık, insani yardım, askeri eğitim ve danışmanlık ile mayın temizleme desteği de sağlıyor.

TSK unsurlarının verdiği eğitimlerde Libya Silahlı Kuvvetleri personelinin terörle mücadele eğitimine kadar pek çok farklı alanda uluslararası standartlara ulaştırılması amaçlanıyor. Libya Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu birçok malzeme de hibe edilerek ordunun yeniden teşkilatlanmasına katkı sağlanıyor.

Libya ordusunun gelecekte komuta kademesinde görev alacak öğrenciler de Türkiye’de harp okullarında yetiştiriliyor.

Darbeci Hafter’in bombaladığı Trablus Kara Harp Okulunda öğrenimleri yarıda kalan öğrencilerin bir kısmı da Türkiye’de eğitimlerini sürdürüyor.

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerine bağlı eğitim merkezlerinde ve okullarda bugüne kadar eğitim alan 1000 civarında Libyalı asker ülkelerine dönerek görevlerine başladı. Halihazırda 200 civarında personelin Türkiye’de çeşitli alanlardaki eğitimleri devam ediyor.

18 FARKLI EĞİTİM PROGRAMI 

TSK’nın Libya Görev Grubu Komutanlığı da Libya Kara Kuvvetleri personeline havan, tank, hava savunma gibi teknik eğitimlerle birlikte temel muharebe eğitimleri veriyor.

Deniz Kuvvetleri personeline ise seyir, gemi onarım ve deniz temel eğitimleri sağlanıyor. Bugüne kadar 18 farklı eğitim programında bin 300 civarında Libyalı personelin eğitimi tamamlandı, bin 100 askerin eğitimi Libya’daki eğitim merkezlerinde devam ediyor.

Libya’nın meşru hükümeti ile imzalanan anlaşma uyarınca TSK bugüne kadar verdiği eğitim ve danışmanlık faaliyetleriyle Libya Silahlı Kuvvetlerinin yeniden yapılanmasına destek olurken bölgesel barış ve güvenliğin sağlanmasına da en somut katkıları sunuyor. (DHA)

İlginizi ÇekebilirTSK Personel Kanunu'nda değişiklik teklifi TBMM'ye sunulduTSK Personel Kanunu'nda değişiklik teklifi TBMM'ye sunuldu
TSK’dan bin 300 Libyalı askere eğitim
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi