CHP’li Çakırözer: Lokanta ve kafelerin günahı ne?

CHP’li Çakırözer: Lokanta ve kafelerin günahı ne? Corona virüsü salgını nedeniyle faaliyetlerine ara verilen esnaf ve iş yerleri için mücbir sebep ilan edilerek, vergi ödemeleri ertelendi. Lokanta, kafe ve düğün salonu gibi işletmeler ise kapsam dışı bırakıldı. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a çağrıda bulunarak, lokanta, kafe ve düğün salonu gibi işletmeler için de vergi ödemelerinin ertelenmesini istedi.

CHP’li Çakırözer: Lokanta ve kafelerin günahı ne?
CHP’li Çakırözer: Lokanta ve kafelerin günahı ne?
Bu içerik 528 kez okundu.

Salgın kaynaklı ‘mücbir sebep' hali, kapsamı daraltılarak yeniden uygulamaya konuldu. 25 Ocak'ta Resmi Gazete'de yayınlanan düzenlemeyle, faaliyetleri durdurulan sinema salonları, kahvehane, kıraathane, internet kafe, bilardo salonu, lokal ve çay bahçesi ile halı saha işyerleri 1 Aralık 2020'den tekrar faaliyete başlayana kadar, KDV, muhtasar, Form Ba-Bs, e-defter beyannamelerini vermeyecekler, tahakkuk eden vergileri de ödemeyecekler.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, lokanta, kafe, düğün salonu gibi sektörlerin bu düzenlemeden yararlanamadığını söyleyerek, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'a on binlerce lokanta, kafe ve düğün salonu işletmelerinin de vergi ödemesi ertelemesi kapsamına alınması için çağrıda bulundu.

ON BİNLERCE ESNAFA MAĞDUR

Çakırözer, “Salgında kapatılan veya kısıtlanan on binlerce lokanta ve kafe de devletten destek bekliyor. 112 bine yakın işletme, yeniden açılana kadar bazı vergi yükümlülüklerinden muaf tutulacak. Ama faaliyetleri kısıtlandığı için aylardır iş yapamayan buna rağmen faturasını, kirasını, vergisini ödemeye devam eden lokanta, kafe, düğün salonu gibi işletmeler bu düzenleme kapsamında değil. Sadece Eskişehir'de 3 binin üzerinde, ülke genelinde ise on binlerce lokantacı esnafı var. O işletme sahiplerinin günahı ne?” dedi.

Çakırözer, salgın önlemleri kapsamında faaliyetleri durdurulan ya da kısıtlanan lokanta, kafe gibi işletmelerin zor durumda olduğunu belirterek, şunları söyledi:

– Önlemler kapsamında getirilen kısıtlamalardan en çok etkilenen kesimlerin başında lokanta ve kafe gibi işletmeler gelmekte. Salgın önlemleri kapsamında lokantaların, kafelerin de faaliyetleri kısıtlandı. İşletmelerin ciroları azaldı. Ama faturalarını, kiralarını, vergilerini, stopajını ödemeye devam ettiler. Bu işletmelerin günahı ne de kapsam dışı bırakılıyor? Faaliyetleri kısıtlandığı için yüksek ciro kaybına uğrayan lokanta, kafe gibi tam kapasite ile çalışmayan ve zor günler geçiren on binlerce işletme için de ödeme ertelemesi yapılmalı.

CHP’li Çakırözer: Lokanta ve kafelerin günahı ne?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi