Son dakika… Adalet Bakanı Gül’den ‘Enis Berberoğlu’ açıklaması

Son dakika… Adalet Bakanı Gül’den ‘Enis Berberoğlu’ açıklaması Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) Enis Berberoğlu hakkında verdiği ikinci hak ihlali kararını değerlendirdi. Gül, Anayasa Mahkemesi'nin her kararına katılmadıklarını ancak bu durumun kararın uygulanmayacağı anlamına gelmediğini belirtti. Gül, AYM kararlarına uyulmasının hukukun gereği olduğunu ifade etti.

Son dakika… Adalet Bakanı Gül’den ‘Enis Berberoğlu’ açıklaması
Son dakika… Adalet Bakanı Gül’den ‘Enis Berberoğlu’ açıklaması
Bu içerik 191 kez okundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun annesine yapılan hakaretle ilgili konuşan Bakan Gül, “Hukuk önünde en ağır cezayı bulacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Gül’ün açıklamaları:

* Anayasa Mahkemesi kararlarını bağlayıcılığı, Anayasa'nın bağlayıcılığından kaynaklanmaktadır.

* Dolayısıyla hukuk güvenliği, hukukun üstünlüğü anlamında olması gereken Anayasa Mahkemesi'nin kararlarının uygulanmasıdır. Anayasa Mahkemesi kararları idareyi, tüm kurumları, gerçek ve tüzel kişileri ve mahkemeleri bağlar.

“KARARLAR UYGULANMAK İÇİN VARDIR”

* Dolayısıyla hukukun bu anlamda uygulandığı yerlerde mahkemelerde de Anayasa Mahkemesi'nin kararına uyulması hukukun bir gereğidir.

* Elbette Anayasa Mahkemesi kararlarına katılmadığımız, kabul etmediğimiz bu süreçte de dahil söyleyenecek çok şey vardır, tartışılacak, kabul edilmeyecek ama bu uygulanmayacak anlamına gelmez.

* Kararlar uygulanmak için vardır. Anayasa Mahkemesi'nin kararları çerçevesinde olması gereken budur ve kararların da uygulanması gerekir.

“ASLA İZİN VERMEMEMİZ LAZIM”

* Adaletin figürü gözü bağlıdır. O gözü bağlı olan adaletin kimse o gözünü açmaya çalışmasına asla izin vermememiz lazım.

* Adalet başta kendi mekanizması itibariyle gözünü açmadan taraflara bakmadan hak neyse, hukuk neyse, adalet neyse onu yerine getirmesi milletimizin beklentisidir, hukukun gereğidir.

* Dolayısıyla olacak olan hukukun emrettiği şeydir o da Anayasa Mahkemesi'nin kararlarının bağlayıcılığı ve hukukun uygulanmasıdır.

* Anayasa'nın amir hükmü de budur hep beraber göreceğiz. Elbette kararlar eleştirilir katılmayız ama uygulama hukukun bir gereği emri.

BAKAN SOYLU’NUN ANNESİNE YÖNELİK HAKARET

* Kadınların onuru her şeyin üstünde. Anneler başımızın tacı. İçişleri Bakanımızın validelerine yapılan insanlık dışı saldırıyı, ifadeleri lanetliyorum.

* Alçak ifadeleri kullanan kişinin de hukuk önünde hak ettiği cezayı bulacağına inanıyorum. Bu konuda yasalarla ilgili ihtiyaçlar olduğu takdirde değerlendirmeler elbette yapılır.

İlginizi ÇekebilirEnis Berberoğlu için bir kez daha hak ihlali kararı verildiEnis Berberoğlu için bir kez daha hak ihlali kararı verildiİlginizi ÇekebilirAdalet Bakanı Gül: Tutuklama siparişi verenlere sesleniyorum, Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidirAdalet Bakanı Gül: Tutuklama siparişi verenlere sesleniyorum, Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidirİlginizi ÇekebilirBakan Soylu isyan etti: Ne yapmalıyım? Bakan olsam ne yazar...Bakan Soylu isyan etti: Ne yapmalıyım? Bakan olsam ne yazar...
Son dakika… Adalet Bakanı Gül’den ‘Enis Berberoğlu’ açıklaması
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi